FAŠIZAM U SVOJOJ EPOHI, Ernst Nolte

2.200,00 рсд

FAŠIZAM U SVOJOJ EPOHI
Autor: Ernst Nolte
Izdavač: Prosveta, Beograd, 1990

Nema na stanju

Dodaj na listu želja
Dodaj na listu želja

Opis

Način definisanja središnjeg pojma u teoriji o fašizmu od ključnog je značaja za izbor istraživačkih prioriteta i domašaj celokupnog objašnjenja. Razlike u pristupu između teorija o totalitarizmu i teorija o fašizmu donekle se mogu uočiti i u načinu određenja središnjeg pojma. Teorije o totalitarizmu čine prilično široku i uticajnu struju u savremenoj misli o društvu, a u sociologiji i nauci o politici naročito. Uopšteno govoreći, reč je o različitim pokušajima utvrđivanja sličnosti između fašizma i socijalizma uz pomoć pojma totalitarizam. Neretko se radilo o pokušaju izjednačavanja ovih društava…

Pored najopštijih razlika izmedju teorija o totalitarizmu i teorija o fašizmu u shvatanju društvenog determinizma, odnosno objašnjenju uloge i funkcije fašističkih pokreta i sistema, prisutne su i osobenije isključivosti uslovljene konkretnijim idejnim opredeljenjem. Tako se napr. u opštem nastojanju da se umanji značaj istraživanja kapitalizma za razumevanje fašizma u teorijama o totalitarizmu često sreće jasan aristokratski (podjenako liberalni) stav: bojazan od “gluposti”, “razornog besa” i “zavisti” masa raširenih u fašizmu i socijalizmu podjedanko. Fašizam se javlja kao spoj svevlasnog vođe i razularene mase, a rasprava o ulozi vladajuće klase postaje izlišna…

Uprkos slabostima koja su potonja istraživanja otkrila u Nolteovim radovima, njegova dela će u istorji teorija o fašizmu ostati zabeležena kao relativno originalna sinteza koja je u jednom prelomnom trenutku podstakla smelije poduhvate u uporednom istraživanju fašizma širom sveta…iz Pogovora/Todor Kuljić

 

E. Nolte je (1923-2016) rođen je u Vitenu u Rurskoj oblasti. Odrastaoje u katoličkoj sredini. Zbog telesne mane oslobođen je vojne obaveze, pa je za razliku od svojih vršnjaka u ratnim godinama pohađao univerzitet.  Studirao je najpre jezike u Minsteru i Berlinu, a potom filozofiju u Frajburgu kod M. Hajdegera. Novembra 1944, posle bombardovanja Frajburga, prekida studije. Okončava ih tek 19952.g. kod Ojgena Finka (E.Fink) sa disertacijom o odnosu samootuđenja i dijalektike u nemačkom idealizmu i kod K. Marksa. Po vlastitom svedočenju tadašnje kolege su ga smatrale marksistom. U kasnijem razvoju će se pokazati da je poznavanje Marksa poslužilo daleko više kritici marksizma nego njegovom kritičkom osmišljavanju. Nolte je od 1953. do 1965.g. predavao klasične jezike u gimnaziji Bad Godezbergu. Na osnovu knjige Fašizam u svojoj epohi, koja se pojavila 1963.g. habilitirao je 1964. u Kelnu, a već iduće godine je postavljen za redovnog profesora na univerzitetu u Marburgu. Od 1973, predaje na Slobodnom univerzitetu u zapadnom Berlinu. Knjige su mu prevedene na više jezika, a najveći deo opusa posvećen je fašizmu.

 

Autor Nolte, Ernst Autor Nolte, Ernst Naslov Fašizam u svojoj epohi : francuska akcija, italijanski fašizam, nacional-socijalizam / Ernst Nolte ; preveli Mirjana Popović, Zlatko Krasni Jedinstveni naslov Der Faschismus in seiner Epoche. scc Vrsta/sadržaj tыpe of material knjiga Jezik srpskiGodina 1990Izdavanje i proizvodnja Beograd : Prosveta, 1990 Ostali autori Popović, Mirjana Krasni, Zlatko, 1951-Kuljić, Todor Đ., 1949-Fizički opis 477 str. ; 24 cm Napomene Prevod dela: Der Faschismus in seiner EpocheStr. 459-474: Fenomenološko-istoristička teorija o fašizmu Ernsta Noltea/ Todor Kuljić. ISBN ISBN 86-07-00492-1 Predmetne odrednice Fašizam Nacionalsocijalizam

Dodatne informacije

Autor

Godina

Izdavač

Jezik

Nova/Polovna

Povez

Stanje (ocena od 1 do 5)

ŠFR